Voor Boekhandels
Voor Importeurs
Voor Uitgevers
Meta4Books
Librius
Promotie
Voor de Pers
Boekenverkoop in Vlaanderen houdt stand in de 1ste helft van 2010
Boek.be en GfK Retail and Technology Benelux presenteren de halfjaarlijkse verkoopcijfers van boeken in Vlaanderen. De boekenverkoop kende gedurende de eerste 6 maanden van 2010 een lichte daling t.o.v. 2009 (- 0,6% in omzet en - 1,2 % in afzet). De gemiddelde prijs van het boek steeg licht (+ 0,6%). De groei situeert zich voornamelijk bij de kinderboeken waar Stephenie Meyer en Geronimo Stilton de bestsellerlijsten blijven domineren. Stephenie Meyer verslaat met Morgenrood de absolute bestsellers van de laatste jaren van Stieg Larsson. Maar zijn Mannen die vrouwen haten blijft ook in 2010 razend populair en staat op nummer 2. Bij de non-fictie boeken is er een lichte daling.

De verkoop van boeken in Vlaanderen houdt vrij goed stand, niettegenstaande de economische crisis. Gedurende de eerste zes maanden van 2010 was er een lichte daling t.o.v. dezelfde periode in 2009 met - 0,6% in omzet en - 1,2% in afzet. Dit komt neer op een omzet van 78 miljoen euro en een afzet van 6 miljoen boeken. Deze cijfers zijn gebaseerd op de kassaverkoop van het overgrote deel van de winkels die boeken verkopen in Vlaanderen en Brussel (zie overzicht op p. 3). Rekening houdend met het feit dat de boekenverkoop vorig jaar met 10% is gestegen, kunnen we vooral concluderen dat de boekenverkoop zich stabiliseert op het zeer hoge niveau van vorig jaar.

Binnen de genres zijn er verschillende tendensen qua omzet t.o.v. 2009. De kinderboeken doen het nog steeds erg goed (+ 6%). Stephenie Meyer en Geronimo Stilton domineren de bestsellerslijsten al geruime tijd en hun populariteit bij de Vlaamse jeugd lijkt nog toe te nemen. Ook de strips kennen een flinke groei (+ 15,6%). De fictie en literaire non-fictie handhaaft zich op hetzelfde niveau als vorig jaar.
Binnen het genre non-fictie vrije tijd is er echter een omzetdaling van - 7,2% te noteren. Dat ligt zeker niet aan de kookboeken, want die nemen dit jaar een hoge vlucht (+ 17%). Het blijken vooral de tuinboeken te zijn die minder goed in de markt liggen (- 20%).
De verhouding tussen de verschillende marktkanalen kent dit jaar wel een wijziging. Opvallend is de omzetstijging die de entertainment stores kennen in de boekenverkoop: hun marktaandeel gaat van 4,5% naar 6,1%. Dit gaat ten koste van de boekhandel die zijn marktaandeel ziet dalen van 86,8% naar 85,5%. De grootwarenhuizen zakken licht van een marktaandeel van 8,7% naar 8,4%.
Bij de genres die succes boeken in de entertainment stores springen er twee uit: non-fictie vrije tijd (zeg maar kookboeken) met bijna een verdubbeling van de omzet, en kinderboeken, met een stijging van 32% ten opzichte van vorig jaar. Vooral de speelgoedwinkels hebben het succes van de kinderboeken in Vlaanderen opgepikt en hun assortiment boeken (met succes) uitgebreid.
De gemiddelde prijs van een boek was € 12,36. Dat betekent een lichte stijging (+ 0,6%) t.o.v. dezelfde periode in 2009.
Qua prijscategorieën zijn er geen opmerkelijke verschuivingen. Wie denkt dat de economische crisis de lezer eerder naar goedkopere boeken doet grijpen, heeft het mis. Het zijn met name de boeken boven de € 20 die meer afzet vinden: hun aandeel stijgt van 26,5% naar 28%. Het is wel zo dat 50% van de verkochte boeken qua prijs tussen € 10 en € 20 zit.
Wat is het meest gelezen boek in Vlaanderen? Het populaire Morgenrood van Stephenie Meyer is dit voorjaar de absolute beststeller. Zij verslaat voor het eerst Stieg Larsson die met Mannen die vrouwen haten naar de tweede plaats zakt. Maar Larsson blijft razend populair: hij haalt met ieder deel van zijn trilogie de top 10. Meyer prijkt trouwens met niet minder dan vier titels in de top 20. Piet Huysentruyt is eveneens een blijver: hij slaagt er opnieuw in om met drie titels in de top 20 te staan. In de top 20 van het genre non-fictie vrije tijd staat de West-Vlaamse keukenpiet zelfs met niet minder dan vijf boeken te blinken.
Het spannende boek doet het nog steeds schitterend in Vlaanderen: boegbeeld Pieter Aspe staat met De vijand op nummer 3. Ook de strips zijn prominent aanwezig in de top 20: Kiekeboe blijft de absolute topper maar ook F.C. De Kampioenen en Jommeke boeren goed in de top 20.
Opvallend, tot slot, is dat de Vlaamse uitgevers blijven goed scoren bij de Vlaamse lezers. De helft van de top 20 wordt gevuld met boeken van Vlaamse origine.
* * *
Meer weten? In Cijfers boekenverkoop jan-jun 2010.ppt vindt u de volgende gedetailleerde cijfers:
- Omzet (waarde) en afzet (stuks) van de totale verkoop van de afgelopen 6 maanden
- de verdeling van de verkoop volgens marktkanaal
- de evolutie en verdeling volgens genre
- de evolutie van de gemiddelde prijs van een boek
- de top 20 lijsten, zowel globaal als opgesplitst per genre (literatuur, kinderboeken, non-fictie vrije tijd, kookboeken, strips)
- login om te reageren
-
